AI-gegenereerdCalorieverbruik bij buitensport: van wandelen tot skitoeren
Welke sport verbrandt het meest? MET-gegevens, beïnvloedende factoren en het naverbrandingseffect in één overzicht.
AI-gegenereerdCalorieverbruik bij buitensport: van wandelen tot skitoeren
Welke sport verbrandt het meest? MET-gegevens, beïnvloedende factoren en het naverbrandingseffect in één overzicht.
Het MET-systeem: zo wordt calorieverbruik gemetenInhoud
Hoe meet je eigenlijk of langlaufen meer calorieën verbrandt dan wandelen? Het antwoord is MET: Metabolic Equivalent of Task. Eén MET komt overeen met het energieverbruik in rust: ongeveer 1 kcal per kilogram lichaamsgewicht per uur.
De vuistregel is eenvoudig: kcal/u = MET × lichaamsgewicht (kg). Als je 80 kg weegt en een sport met een MET-waarde van 8 beoefent, verbruik je ongeveer 640 kcal per uur.
De belangrijkste bron voor MET-waarden is het Compendium of Physical Activities 2024: de derde grote update sinds 1993. De onderzoekers screenden meer dan 32.000 samenvattingen en haalden 2.356 waarden voor energieverbruik uit 701 studies. Het resultaat: 1.114 activiteiten, waarvan 912 met via calorimetrie gemeten MET-waarden. Ten opzichte van de update uit 2011 werden 303 nieuwe activiteiten toegevoegd, waaronder voor het eerst gedifferentieerde waarden voor wandelen met verschillende hellingsgraden en gewichten van de bepakking.
De grote vergelijking tussen sportenInhoud
Calorieverbruik per sport (per uur)
Bron: 2024 CompendiumSport | Intensiteit | MET | 70 kg | 80 kg | 90 kg |
|---|---|---|---|---|---|
| Wandelen | Vlak terrein, licht | 3,5–5,3 | 245–371 | 280–424 | 315–477 |
| Wandelen | Crosscountry, matig | 6,0 | 420 | 480 | 540 |
| Wandelen | Steil bergop, zware rugzak | 7,8–9,0 | 546–630 | 624–720 | 702–810 |
| Trailrunning | Veldlopen | 9,0 | 630 | 720 | 810 |
| Trailrunning | Bergop, steil | 10–12 | 700–840 | 800–960 | 900–1.080 |
| Skitouren | Bergop, matig | 8–10 | 560–700 | 640–800 | 720–900 |
| Langlaufen | Matig (6–8 km/u) | 8,5 | 595 | 680 | 765 |
| Langlaufen | Snel (8–13 km/u) | 11,3 | 791 | 904 | 1.017 |
| Langlaufen | Racen, max. | 15,5 | 1.085 | 1.240 | 1.395 |
| Fietsen | 15–20 km/u | 6,8–8,0 | 476–560 | 544–640 | 612–720 |
| Mountainbiken | Bergop, intensief | 14,0 | 980 | 1.120 | 1.260 |
| Klimmen | Rots, matig–zwaar | 7,3–8,0 | 511–560 | 584–640 | 657–720 |
| Zwemmen | Crawl, matig | 8,0–9,8 | 560–686 | 640–784 | 720–882 |
13 Einträge in der Vergleichstabelle
AI-gegenereerdGedetailleerde analyse: wat elke sport bijzonder maaktInhoud
Wandelen: de onderschatte calorieverbranderInhoud
Wandelen zit qua puur calorieverbruik per uur in de middenmoot, maar kan bij steile beklimmingen met een zware bepakking de waarden van veel intensieve sporten evenaren. Het 2024 Compendium maakt voor het eerst een gedetailleerd onderscheid: vlak terrein met een lichte dagrugzak komt uit op 3,5 MET, gematigd wandelen in heuvelachtig terrein op 6,0 MET en bergwandelen met een rugzak van meer dan 10 kg op 7,8 MET. Steile beklimmingen (hellingsgraad van 11–20%) halen 8,8 MET.
Als vuistregel geldt: bij een beklimming komen er boven op de basis van 350 kcal/u 100–150 kcal per 100 hoogtemeters bij. Bij een huttenwandeling met 1.000 hoogtemeters verbrand je zo al snel meer dan 800 kcal, vergelijkbaar met een uur joggen.
Langlaufen: de calorieënmachineInhoud
Langlaufen geldt als een van de sporten met het hoogste calorieverbruik, en niet zonder reden: armen en benen werken tegelijk. Een vergelijkend onderzoek van Scheiber et al. wees uit dat je ongeveer 2,5 uur moet alpineskiën om hetzelfde energieverbruik te bereiken als met één uur langlaufen.
Bij een gematigd tempo (6–8 km/u) ligt het verbruik op 595–680 kcal/u (70–80 kg). Wie de skatingtechniek beheerst en stevig doorzet, haalt MET 13,3 en komt daarmee ruim boven de 1.000 kcal/u uit. In wedstrijdmodus (MET 15,5–16,5) zijn piekwaarden van meer dan 1.300 kcal/u gedocumenteerd.
Skitoeren: maximaal verbruik tijdens de beklimmingInhoud
Skitoeren behoren tot de buitensportactiviteiten met het hoogste energieverbruik. Het baanbrekende onderzoek van Tosi, Leonardi & Schena leverde de eerste kwantitatieve beschrijving: bij een zelfgekozen snelheid op een helling van 21% bedraagt het energieverbruik 10,6 J/kg/m. Dat is hoger dan bij wandelen of sneeuwschoenwandelen.
Een gematigde beklimming verbrandt 400–700 kcal/u. Bij intensieve beklimmingen door diepe sneeuw en in steil terrein is meer dan 1.000 kcal/u realistisch. Een belangrijke factor is de snelheid: een tempoverhoging verhoogt het verbruik evenredig. Een verhoging van het tempo met 10% kost ongeveer 3,2% meer energie.
AI-gegenereerdDe vijf belangrijkste invloedsfactorenInhoud
De MET-waarde van een sport vertelt maar de helft van het verhaal. Vijf factoren kunnen je daadwerkelijke verbruik met wel 55% verhogen, of het onder gunstige omstandigheden juist veel lager laten uitvallen dan verwacht.
Hoogtemeters
+100–350 kcal
Kou
+34%
Gewicht van de bepakking
+10–55%
Type terrein
×1,0–3,5
Hoogte
vanaf 1.500 m
Na een intensieve training stopt je lichaam niet zomaar met calorieën verbranden. EPOC (Excess Post-Exercise Oxygen Consumption) beschrijft het verhoogde zuurstofverbruik na het sporten, terwijl je lichaam ATP- en creatinefosfaatvoorraden aanvult, lactaat afbreekt en de lichaamstemperatuur reguleert.
Onderzoek laat een duidelijke afhankelijkheid van de intensiteit zien: een lichte sessie van 30 minuten levert 15–33 kcal extra op. Een intensieve sessie van 60 minuten op 70–75% VO₂max daarentegen 76–165 kcal over een periode van maximaal 7,5 uur. De hoogste waarde: na een intensieve fietssessie van 45 minuten verbrandden proefpersonen gedurende 14 uur nog eens 190 kcal extra.
Voor buitensporters betekent dat: een skitocht met afwisselend steile beklimmingen, eigenlijk natuurlijke intervaltraining, zorgt voor een duidelijk groter naverbrandingseffect dan een even lange matige wandeling.
| Intensiteit & duur | Extra kcal | Duur EPOC |
|---|---|---|
| Licht, 30 min (60% VO₂max) | 15–33 | ~2 h |
| Matig, 45 min (70% VO₂max) | 49–74 | ~3,5 h |
| Intensief, 60 min (70–75% VO₂max) | 76–165 | ~7,5 h |
| Zeer intensief, 80 min | 130–162 | tot 24 h |
| HIIT / intervallen | tot 190 | tot 14 h |
Praktijkvoorbeeld: een skitocht volledig berekendInhoud
Hoeveel energie kost een lange skitocht echt? We rekenen het uit:
- 1
Basis-MET bepalen
Matige beklimming tijdens een skitocht = MET 10,0. Bij 80 kg: 800 kcal/u.
- 2
Toeslag voor de rugzak berekenen
15 kg op 80 kg = 18,75% extra gewicht. Factor: 1,71 × 18,75% = +32%. Nieuwe basis: 1.056 kcal/u.
- 3
Toeslag voor de kou toevoegen
Bij –5 °C conservatief +15% voor thermogenese. Dat komt uit op 1.214 kcal/u.
- 4
Vermenigvuldigen met de klimtijd
4 uur × 1.214 kcal/u = 4.856 kcal alleen voor de beklimming.
- 5
Afdaling en pauzes optellen
1,5 uur afdaling (420 kcal/u) + 0,5 uur pauze (100 kcal/u) = 680 kcal.
- 6
EPOC en basaal metabolisme aanvullen
~250 kcal naverbrandingseffect + ~1.900 kcal basaal metabolisme = totaal verbruik per dag: circa 7.700 kcal.
Welke sport past bij jouw doel?
Hartslagzones berekenen
Je trainingszones bepalen hoeveel energie je bij welke intensiteit verbruikt.
FAQ: de meest gestelde vragen over calorieverbruikInhoud
Bronnen
- Herrmann et al.: 2024 Adult Compendium of Physical Activities – Journal of Sport and Health Science, 2024
- Tosi, Leonardi & Schena: The energy cost of ski mountaineering – J Sports Med Phys Fitness, 2009
- Scheiber et al.: Alpine vs. Cross-Country Skiing vs. Indoor Cycling – J Sports Sci Med, 2016
- Compendium of Physical Activities – officiële online database
- Harvard Health: Calories burned in 30 minutes by activity
- Techniker Krankenkasse: Energieverbrauch beim Sport
- NASM: Exploring Excess Post-Exercise Oxygen Consumption (EPOC)
- Minetti et al.: Energy cost of walking and running at extreme slopes




