AI-gegenereerdMythes over waterkolommen: waarom 30.000 mm niet automatisch beter is
Het vaakst aangehaalde aankoopcriterium voor outdooruitrusting, en de misverstanden die hardnekkig blijven bestaan
AI-gegenereerdMythes over waterkolommen: waarom 30.000 mm niet automatisch beter is
Het vaakst aangehaalde aankoopcriterium voor outdooruitrusting, en de misverstanden die hardnekkig blijven bestaan
Bij regenjassen en tenten wordt nauwelijks een aankoopcriterium zo vaak aangehaald als de waterkolom, en nauwelijks één zo vaak verkeerd begrepen. 30.000 mm klinkt beter dan 10.000 mm, logisch toch? Niet per se. Hier lees je hoe de test werkt, welke mythes hardnekkig zijn en waar het bij de aankoop echt om draait.
Wat de waterkolom echt meetInhoud
De waterkolom meet druk, of preciezer: welke waterdruk een materiaal weerstaat voordat druppels erdoorheen dringen. De test is eenvoudig: een stuk stof wordt onder een cilinder vastgeklemd die langzaam met water wordt gevuld. Afhankelijk van de norm stijgt de druk met 100 tot 600 millimeter per minuut. Zodra de derde druppel aan de binnenkant zichtbaar wordt, stopt de test. De bereikte waterstand is de waterkolom.
AI-gegenereerdIn cijfers: een waterkolom van 10.000 mm betekent dat er een watercilinder van 10 meter hoog op de stof zou kunnen staan voordat er iets doorheen dringt. Dat komt overeen met ongeveer 1 bar druk. Klinkt indrukwekkend. Maar wat betekent dat in de praktijk?
| Beschrijving | Waterkolom | Druk |
|---|---|---|
| Lichte regen | ca. 1.000 mm | |
| Gemiddelde jas | 10.000 mm | |
| Premium membraan | 20.000 mm | |
| Gore-Tex-standaard | 28.000 mm | |
| Sympatex maximum | 45.000 mm |
Mythe 1: Een hogere waterkolom = betere kwaliteitInhoud
De grootste misvatting van allemaal. De Oostenrijkse Camping Club verwoordt het treffend: Dacht jij ook dat een hogere waarde altijd beter is? Lees dan verder. Opgeblazen waterkolomwaarden bij tenten zijn vaak marketing: in de praktijk zijn zulke extreme waarden zelden nodig.
De siliconenparadoxInhoud
Nu wordt het interessant: een siliconencoating met 1.200 mm is vaak dichter dan een PU-coating met 4.000 mm. De reden: siliconen zijn gladder en hebben een dichtere structuur dan polyurethaan. Bij PU kan de waterkolom na intensief gebruik halveren en daarna verder dalen. Bij siliconen blijft die vrijwel constant.
| Coating | Typische waterkolom | Prestaties op lange termijn | UV-bestendigheid |
|---|---|---|---|
| Siliconen (SI) | 1.200-3.000 mm | Blijft vrijwel constant | Zeer hoog |
| Polyurethaan (PU) | 3.000-10.000 mm | Kan halveren | Laag |
| SI/PU-hybride | 3.000-8.000 mm | Goed | Gemiddeld |
PU heeft daarom duidelijk meer reserve nodig dan siliconen om op lange termijn dezelfde functie te bieden. Een hoog getal op papier kan in de praktijk snel wegsmelten.
Mythe 2: De EU-norm voor waterdichtheid is relevant in de praktijkInhoud
Volgens EN 343:2003 geldt kleding vanaf 800 mm als waterdicht (klasse 2) en vanaf 1.300 mm als klasse 3. Dat klinkt voldoende, maar is voor outdoorgebruik praktisch waardeloos. De Zwitserse EMPA gaat ervan uit dat functioneel materiaal pas vanaf 4.000 mm echt waterdicht is.
| Norm/standaard | Vereiste | Praktische relevantie |
|---|---|---|
| EN 343 klasse 2 | vanaf 800 mm | Voor lichte motregen |
| EN 343 klasse 3 | vanaf 1.300 mm | Wettelijk waterdicht |
| EN 343 klasse 4 | vanaf 2.000 mm | Minimumeis |
| EMPA Zwitserland | vanaf 4.000 mm | In de praktijk waterdicht |
| Outdoor-aanbeveling | vanaf 10.000 mm | Geschikt voor aanhoudende regen |
VS versus Europa: het verschil in meetmethodeInhoud
Nog een struikelblok: de VS en Europa meten verschillend. Europese fabrikanten testen nieuwe producten, terwijl Amerikaanse merken zoals Big Agnes of MSR vijf jaar gebruik simuleren. Dat betekent dat 3.000 mm volgens de Amerikaanse norm in de praktijk duidelijk beter is dan 3.000 mm volgens een Europese meting.
Mythe 3: een jas met 30.000 mm houdt je gegarandeerd droogInhoud
Onjuist. Zelfs Gore-Tex geeft toe: deze test is niet praktijkrelevant. Tijdens het dragen ontstaat geen statische druk zoals in het laboratorium. De EMPA onderzocht kleding met een waterkolom van minder dan 120 mm. Onder beregening bleef die volledig droog. De waterkolom is een theoretische maximumwaarde die de werkelijke omstandigheden niet weergeeft.
De echte zwakke plekken van een regenjasInhoud
De waterkolom zegt iets over de stof, niet over de afwerking. De kritieke punten zijn andere: naden, ritssluitingen en de constructie van de capuchon. Elke naald prikt piepkleine gaatjes in het membraan. Ritssluitingen zonder afdekking vormen toegangspoorten voor water. En de snit van de capuchon bepaalt of water in de kraag loopt.
Sterke punten
- Getapete of gelaste naden voorkomen dat water via de naaldgaatjes binnendringt
- Waterdichte ritssluitingen of afdekflappen beschermen de openingen
- Goed ontworpen capuchons met een klep en verstelmogelijkheden houden de kraag droog
- Een hoogwaardige DWR-impregnering laat water afparelen voordat het het membraan bereikt
Zwakke punten
- Niet-getapete naden laten water door, ongeacht de hoogte van de waterkolom
- Open ritssluitingen zijn de meest voorkomende oorzaak van natte binnenkanten
- Slecht passende capuchons leiden water rechtstreeks naar je nek
- Een versleten DWR-impregnering veroorzaakt wetting-out en een gevoel van nattigheid
De praktische drukwaarden in het dagelijks gebruikInhoud
Wat veel mensen onderschatten: alledaagse activiteiten veroorzaken verrassend hoge druk. Een persoon van 80 kg veroorzaakt liggend ongeveer 1.000 mm druk. Bij knielen loopt dat op tot circa 14.000 mm. Dat verklaart waarom regenbroeken een hogere waterkolom nodig hebben dan jassen.
| Activiteit | Uitgeoefende druk | Aanbevolen waterkolom |
|---|---|---|
| Staan in de regen | 500 mm | 1.000-2.000 mm |
| Zitten op een natte ondergrond | 2.000 mm | 3.000+ mm |
| Knielen in nat gras | 4.000-4.800 mm | 5.000+ mm |
| Gehurkt knielen (voorvoet) | 14.000 mm | 15.000+ mm |
| Rugzakband op de schouder | variabel, hoog | 10.000-20.000 mm |
De onderschatte rol van DWR-impregneringInhoud
Een veelvoorkomend misverstand: de jas is lek, terwijl vaak alleen de DWR-coating versleten is. DWR (Durable Water Repellent) is een oppervlaktebehandeling die geen invloed heeft op het membraan. Gore-Tex maakt duidelijk: een waterdichte jas blijft waterdicht, ook als de DWR minder goed werkt.
AI-gegenereerdMaar zonder goed werkende DWR zuigt de buitenstof zich vol, het zogenoemde wetting-out. De gevolgen: de jas wordt zwaar en klam. De waterfilm blokkeert het ademend vermogen. Waterdamp condenseert op de koude buitenlaag. Je wordt van binnen nat, hoewel het membraan dicht is.
- 1
DWR-conditie controleren
Laat waterdruppels op de jas vallen. Parelen ze af en blijft de buitenstof droog, dan is alles in orde.
- 2
Herimpregnering herkennen
Zuigt het materiaal zich vol en wordt het donkerder, dan moet de impregnering worden vernieuwd.
- 3
Jas wassen
Was de jas vóór het impregneren met speciaal wasmiddel voor functionele kleding, zodat vuil en resten worden verwijderd.
- 4
Impregnering vernieuwen
Breng een spray- of wasimpregneermiddel aan en laat het volgens de instructies drogen. Warmte reactiveert de DWR vaak.
De fysieke grenzen van membranenInhoud
Zelfs het beste membraan heeft grenzen, ongeacht de waterkolom. Voor vochtafvoer is minstens 15 graden temperatuurverschil tussen binnen en buiten nodig. Bij buitentemperaturen boven 20 graden of bij te veel lagen stagneert het transport, of werkt het helemaal niet meer.
| RET-waarde | Beoordeling | Typisch membraan |
|---|---|---|
| 0-6 | Zeer goed | Sympatex (RET 1,5) |
| 6-13 | Goed | Gore-Tex (RET 3) |
| 13-20 | Voldoende | Standaardmembranen |
| over 20 | Onvoldoende | Goedkope coatings |
De RET-waarde (Resistance to Evaporating Heat Transfer) zegt meer over het ademend vermogen dan de waterkolom. Hoe lager de RET, hoe beter het vochttransport. Voor sport raden we een RET onder 13 aan.
Praktische aanbevelingen: welke waterkolom voor welk gebruik?Inhoud
Aanbevelingen voor regenjassenInhoud
| Gebruiksdoel | Aanbevolen waterkolom | Belangrijker dan de waterkolom |
|---|---|---|
| Dagelijks gebruik/stad | 5.000-10.000 mm | Pasvorm, constructie van de capuchon |
| Wandelen | 10.000 mm | Getapete naden, ademend vermogen |
| Trekking met rugzak | 20.000 mm | Versterkt schoudergedeelte |
| Bergsport/extreme omstandigheden | 20.000+ mm | Afwerking, kwaliteit van de DWR |
Hoogwaardige regenjassen beginnen bij minimaal 10.000 mm, ruim boven de norm. Voor 95% van alle outdooractiviteiten volstaat een jas met 10.000-20.000 mm van een gevestigd merk, mits de naden getapet zijn en de DWR van hoge kwaliteit is.
Aanbevelingen voor tentenInhoud
| Onderdeel | Minimumwaarde (DIN) | Aanbeveling |
|---|---|---|
| Buitentent | 1.500 mm | 3.000+ mm |
| Tentvloer | 2.000 mm | 5.000+ mm |
| Ultralichte tent | Lagere waarden | Geef de voorkeur aan SI-coating |
Bij de tentvloer is de waterkolom belangrijker dan bij de buitentent: knielen en liggen veroorzaken hier plaatselijke druk. Let bij ultralichte tenten met lagere waarden op een siliconencoating: die blijft op lange termijn beter waterdicht dan PU.
Voor wie is welke waterkolom geschikt?Inhoud
Waterkolom: wanneer meer, wanneer minder?
Ideaal voor
Outdoorliefhebbers die een weloverwogen aankoopbeslissing willen nemen in plaats van zich te laten misleiden door marketingcijfers.
Niet ideaal voor
Niet relevant voor uitsluitend gebruik binnenshuis of als je alleen bij zonneschijn op pad gaat.
Checklist: waar let je op bij aankoop?Inhoud
De waterkolom alleen is geen betrouwbaar aankoopcriterium. Deze punten tellen minstens net zo zwaar, en vaak zelfs zwaarder:
- 1
Afwerking vóór cijfers
Getapete of gelaste naden zijn belangrijker dan 10.000 mm extra waterkolom. Controleer de naden bij de schouders, capuchon en onder de armen.
- 2
Controleer het coatingtype
Kies bij tenten bij voorkeur voor een SI-coating vanwege de lange levensduur. Let bij jassen op de membraantechnologie.
- 3
Zet vraagtekens bij de testnorm
Amerikaanse waarden zijn realistischer dan Europese. Vergelijk de waarden van Amerikaanse merken niet één op één met Europese waarden.
- 4
Let op de DWR-kwaliteit
Een goede impregnering bepaalt het draagcomfort. Vraag naar de DWR-technologie of lees langetermijntests.
- 5
Check het ademend vermogen
Een RET-waarde onder 13 is aan te raden voor sportieve activiteiten. De MVTR-waarde (g/m²/24h) moet boven 10.000 liggen.
- 6
Neem de reputatie van het merk mee
Gerenommeerde outdoormerken zijn ook bestand tegen langdurige zware regen en bieden vaak betere garanties.
Veelgestelde vragen over de waterkolomInhoud
Conclusie: de waterkolom is een indicator, geen kwaliteitskeurmerkInhoud
De waterkolom is een handige richtwaarde, maar op zichzelf geen betrouwbaar aankoopcriterium. Op het eerste gezicht lijkt het eenvoudig: hoe waterdichter, hoe minder ademend. De werkelijkheid is complexer.
30.000 mm is niet automatisch beter dan 10.000 mm: de verwerking en het type coating zijn bepalend. De EU-norm vanaf 1.300 mm volstaat niet voor outdoorgebruik. Silicone met 1.200 mm kan op de lange termijn beter presteren dan PU met 4.000 mm. De DWR is voor het gevoel van droogte vaak belangrijker dan het membraan. En naden en de constructie zijn de echte zwakke plekken, niet het materiaal.




